jak dbać o zęby? szczoteczka to najważniejszy element

Jak dbać o zęby?

Najważniejszym elementem dbania o zęby jest ich poprawne mycie. Składa się ono z kilku etapów, w których korzystamy nie tylko ze szczoteczki, ale też nici dentystycznej, skrobaczki do języka i płynu do płukania ust.

Jak myć zęby? Zacznij od nici dentystycznej

Przed każdym szczotkowaniem zaleca się użycie nici dentystycznej. Dlaczego? Bo pomaga ona usunąć resztki jedzenia z miejsc, do których szczoteczka nie dojdzie.

Szczotkowanie usuwa tylko około 60% płytki nazębnej. Dodatkowo dzięki nitkowaniu między zęby dostaje się powietrze, które hamuje rozwój bakterii beztlenowych, powodujących choroby przyzębia.

Jak używać nici dentystycznej? To bardzo proste.

Utnij kawałek nici i owiń jego końce na obu palcach wskazujących. Potem wsuń nić w przestrzeń między zębami i przesuwaj ją na boki i w górę/dół. Uważaj, żeby nie skaleczyć dziąsła. Pamiętaj, żeby każdy kolejny ząb nitkować czystym kawałkiem nici.

Zamiennikiem nici dentystycznej może być irygator dentystyczny. To urządzenie, które wypuszcza cienki strumień wody pod dużym ciśnieniem, który skutecznie oczyszcza przestrzeń między zębami. Jest to opcja wygodniejsza od nici dentystycznej, ale też droższa.

Jak dbać o zęby - poprawna technika szczotkowania

Szczotkowanie zębów zacznij od zewnętrznej powierzchni, przy szczękach zaciśniętych. Potem otwórz usta i zacznij czyścić powierzchnie żujące. Następnie zajmij się wewnętrzną częścią zębów. Na samym końcu delikatnie umyj zęby w okolicach dziąseł.

Można wyróżnić dwie techniki mycia zębów:

  • wymiatająca - główka szczoteczki powinna być nachylona pod kątem 45 stopni do zębów. Wykonuj okrężne ruchy w okolicach dziąseł, a potem wymiatające od góry do dołu i na odwrót.
  • okrężna - główka szczoteczki ustawiona jest prostopadle do linii zębów. Wykonuj delikatne ruchy okrężne.

Pamiętaj, żeby nie wkładać w szczotkowanie zbyt dużej siły, bo możesz w ten sposób skaleczyć dziąsła.

Zadbaj o język

Zazwyczaj niemiły zapach z ust jest powodowany przez bakterie, które nagromadziły się na brodawkach języka. Dlatego po myciu zębów powinno się wyczyścić język i podniebienie.

Język możesz czyścić zwykłą szczoteczką do zębów. Niektóre z nich posiadają z tyłu specjalną powierzchnię z małymi wypustkami, przeznaczoną do czyszczenia języka. Wykonuj ruch od tyłu do przodu. W ten sposób większość bakterii i nalotu zostanie usunięta.

Lepszym rozwiązaniem jest jednak użycie specjalnej skrobaczki do języka (najtańsze modele to wydatek kilku złotych). Skrobaczka o wiele lepiej zbiera bakterie i nalot. Po prostu przejedź nią kilka razy od tyłu do przodu języka. Na koniec przepłukaj usta płukanką lub wodą.

Ostatni etap mycia zębów, czyli płukanie jamy ustnej

Ostatnim etapem dbania o zęby powinno być płukanie jamy ustnej. Odpowiedni płyn do płukania daje poczucie świeżości, a przede wszystkim chroni zęby przed osadzaniem się na nich płytki bakteryjnej.

Niektórzy dentyści zalecają używanie płynu przed myciem zębów, żeby zmiękczyć osad nazębny i ułatwić jego usuwanie przez szczotkę.

Płukanie powinno trwać przynajmniej 30 sekund.

Jaki płyn do płukania wybrać? O to zapytaj swojego stomatologa, który dokładnie wie, jakiej ochrony potrzebują Twoje zęby.

Jak często myć zęby?

Zęby powinny być myte po każdym posiłku, żeby nie dopuścić do rozwoju bakterii. Dobrze jednak wiemy, że nie zawsze jest to możliwe. Absolutnym minimum powinno być więc mycie zębów 2 razy dziennie, rano i wieczorem.

Przy każdym szczotkowaniu pamiętaj, żeby czyścić zęby ze wszystkich stron, nie tylko z przodu. Dokładne umycie zębów powinno trwać około 2 minuty.

Kiedy myć zęby? Przed czy po śniadaniu?

Na ten temat są dwie teorie.

Większość dentystów twierdzi, że lepiej myć zęby po śniadaniu. W ten sposób usuniemy bakterie powstałe z mieszanki śliny i resztek jedzenia. Resztki pożywienia rozkładane przez bakterie sprzyjają chorobom dziąseł.

Niektórzy stomatolodzy uważają, że lepiej myć zęby przed śniadaniem, bo wtedy usuniemy bakterie zgromadzone przez całą noc. Jeśli tego nie zrobimy, bakterie dostaną "pożywienie" w trakcie śniadania, a to przyspieszy rozwój próchnicy.

Optymalne byłoby mycie zębów przed i po śniadaniu, ale jeśli nie masz tyle czasu, lepszą opcją będzie szczotkowanie zębów po jedzeniu.

Usuwanie kamienia nazębnego

Kamień nazębny odkłada się nawet osobom, które myją zęby po każdym posiłku. To całkowicie naturalny proces. Do budowy kamienia przyczyniają się bakterie, resztki jedzenia i substancje, które zawiera ślina.

Nie ma bezpiecznego i efektywnego sposobu na samodzielne usunięcie kamienia. Dlatego też zaleca się raz na pół roku udać się na zabieg zwany scalingiem.

Scaling to zabieg usuwanie kamienia nazębnego w gabinecie dentystycznym. Polega on na usunięciu kamienia i płytki bakteryjnej za pomocą urządzenia ultradźwiękowego. Końcówka skalera przyłożona do złogów nazębnych jest wprowadzana w drgania o wysokiej częstotliwości, co skutkuje odpadnięciem kamienia z powierzchni zęba.

Do tego może dojść piaskowanie, które usuwa osad i przebarwienia za pomocą piaskarki. To urządzenie, które wyrzuca mieszankę powietrza i wody pod dużym ciśnieniem.

Wypolerowanie powierzchni zębów utrudnia powtórne osadzanie się kamienia, pacjent natomiast wyczuwa gładsze zęby.

Jak dbać o zęby? Podsumowanie

W powyższym tekście dowiedziałeś się, jak ważna jest nić dentystyczna, jak szczotkować zęby i dlaczego warto czyścić również język.

Pamiętaj, że profilaktyka jest zawsze lepsza od leczenia. Dlatego warto wybrać się raz na pół roku do dentysty na kontrolę i ewentualne usunięcie kamienia nazębnego.

Chcesz się umówić na wizytę kontrolną? Przejdź do zakładki Kontakt.